Sekery
Malé a nepostradatelné. Sekera s přesně naostřenou hlavou z ušlechtilé oceli a topůrkem, co padne do chlapské ruky, patří do kempinkové výbavy i na každou chalupu. Tam, kde univerzální sekyra nestačí, si vyberte specializované sekery jako kalače a teslice.
Jaké jsou druhy sekyrek? A jak se při jejich výběru neseknout?
Trh s vybavením pro práce na zahradě či na chalupě zaznamenal v posledních dekádách pozoruhodný rozkvět. Prakticky na každou činnost rychle seženete specializovaný stroj, který vám kutilům námahu zjednoduší. Přes všechnu snahu konstruktérů a výrobců zahradních strojů o zlepšování tu zůstávají osvědčené pomůcky, bez nichž se neobejdete. Třeba sekyrka.
Těch máte hned několik druhů. Pojďme se podívat, jak se mezi sebou liší. Sekery dělíme na:
1. Univerzální sekery
Ty nemohou chybět v žádném domku se zahradou nebo na chalupě. Označení takových seker nelže. Připravíte s nimi dříví na zimu – naštípete polínka i třísky. Pokácíte s ní menší strom či osekáte přebytečné větve u keře.
Univerzální sekera má hmotnost kolem 600 g, hlava s ostřím je z vysoce kvalitní oceli nejčastěji nasazená na bukovém topůrku. Aby se klasická univerzální sekera při úderech rychle nerozpadla, hlava sekyrky je zajištěna dřevěným klínem a navrch ocelovým kroužkem.
-> Prohlédnout nabídku univerzálních seker
2. Kempingové sekery
Mají o něco menší rozměry a hmotnost. To aby se vám vlezly do batohu a nezabraly v něm moc místa. Často je také vidíte, jak se trampům houpou zavěšená za opaskem. Mají proto kryt ostří, takže svého majitele nezraní. Kempingová sekera zajistí vše, co při táboření potřebujete: dřevo na táborák i zatlučení kolíků ke stanu.
-> Prohlédnout nabídku kempingových seker
3. Štípací sekery
Velká štípací sekera nastupuje tam, kde je potřeba hrubá síla – při přípravě palivového dřeva, štípání špalků a velkých pařezů. Proto je násada sekery protažená až na 50 cm a hmotnost snadno šplhá na 1 kg a dál. Nechybí ani ochranný límec u paty topůrka. A co na opravdu velké kusy dřeva?
-> Prohlédnout nabídku štípacích seker
4. Tesařské sekery
Ať už jde o sekerky podobné těm tradičním nebo specializované typy, usnadní vám přesnější práci se dřevem. Tesařská sekera má zúženou hlavu. Umožní vám tak úchop hned za ostřím. A tím i přesnější práci. Tesačky a teslice jsou ideální pro začištění trámů, hlavně při renovaci krovů.
-> Prohlédnout nabídku tesařských seker
5. Kalače
Od ostatních seker se odlišuje tím, že je to nejmohutnější a nejtěžší sekera na štípání velkých polen a kulatiny. A taky svou hlavou ve tvaru tupého klínu. Vzhledem ke své konstrukci ji také na rozdíl od ostatních sekyrek použijete i jako palici při práci se samostatnými klíny. Jen kalač totiž takovou zátěž snese.