Jaro na zahradě
Co je třeba udělat?
Proč trávit čas doma na gauči? Na zahrádce je přece lépe. Trávník, záhony i dřeviny potřebují vaši péči více než kdy jindy. Postarejte se o ně, ať vám pak celé léto mohou dělat radost. Nebo si založte krásnou zahrádku na balkóně.
1. Kypření půdy a příprava záhonů
2. Provzdušňování a sekání trávy
4. Zahrádka na balkoně
- Prořezávka stromů a keřů
- Provzdušnění a sekání trávníku
- Kypření půdy a příprava záhonů
- Květiny a bylinky na balkoně
Nejprodávanější
1. Kypření půdy a příprava záhonů
Pokud chcete, aby vám zahrádka dělala radost a měli jste na podzim co sklidit, musíte půdu na jaře dobře připravit. Protože váš úspěch závisí na kvalitě půdy, musíte ji, v rámci možností, co nejlépe nachystat. S prvními jarními dny je čas na práce, díky kterým bude půda dobře provzdušněná. I po zimně slehlá půda tak dokáže zadržet vláhu a bude tedy úrodná. Poradíme vám, do čeho se pustit a co na to budete potřebovat.
Půdu nakypřete a urovnejte kultivátorem
Ať už je půda po zimě slehlá nebo z podzimního rytí hrudovitá, nakypřete a urovnejte ji pomocí kultivátoru. Ruční nebo benzínový kultivátor vám pomůže provzdušnit horní vrstvu půdy i rozbít velké hroudy. Díky výměnným hlavám je kultivátor široce univerzální stroj a zvládne na zahradě více prací.
Na středně těžké a těžší půdy je vhodný rotovátor
Zahrádkářům, kteří na jaře potřebují zkultivovat zahradu nebo menší pozemek, práci usnadní rotovátor. Pomocí nožů rotavátoru půdu dokonale rozmělníte a promícháte její jednotlivé vrstvy. Zároveň do půdy zapravíte hnojivo a také ji zbavíte plevelů.
Zbytečně se při přípravě pozemku nemusejí nadřít ani majitelé skutečně malých zahrádek. Na úzké řádky nebo pro těžší techniku, jako je rotavátor za traktor, špatně přístupných míst se hodí lehký minirotavátor s váhou do 17 kg.
Pro květinové záhony jsou vhodná drobná nářadí
Veškerou práci za vás stroje ale neodvedou. Zejména v květinových zahradách a mezi okrasnými keři. Tady přijde ke slovu tradiční rýč a samozřejmě motyčky na provzdušnění půdního škraloupu, kypřící motyčky, ruční kypřiče a kultivátory nebo tradiční hrábě na odstranění seschlého plevelu.
2. Provzdušňování a sekání trávy
Pokud chcete, aby vám trávník dělal radost, byl hustý, měkoučký a krásně zelený, nestačí trávu jen často sekat a zalévat. Celé kouzlo parádního pažitu spočívá v něčem jiném: v jeho provzdušnění a omlazení. Cizím slovem tzv. vertikutaci.
Drnčivě znějící slovo vertikutace není nic jiného než složenina z anglických slov vertical a cut (řezat). A skutečně jde v tomto případě o svislé řezání do trávníku, které jej takto občerstvuje a omlazuje. Bez vertikutace by byl váš trávník dušen plevelem a mechem a zplstnatěl by. Výsledkem by místo sytě zelené barvy byly nepěkné suché a hnědé skvrny.
Mechu a plsti trávník zbaví odmechovač
I když odstraňování mechu zní jako úmorná práce, ani zde se nemusíte nadřít. To když použijete odmechovač. Výkonný motor a dostatečná pracovní šířka skoro 38 cm vám z trávníku i bez námahy efektivně odstraní chomáče travní plsti a prorostlého mechu.
Trávníku dopřejte díky vertikutároru více živin
Trávník dopřejte omlazovací kůry pomocí vertikutátoru alespoň 2 x do roka: na jaře a na podzim. Trávník zbavíte mechu a plsti a pomůžete mu nejen ke slunečním paprskům, ale díky plnému vyvinutí kořenů k více živinám, vodě a vzduchu. Podle pohonu máte na výběr vertikutátor ruční, akumulátorový či elektrický. Na větší trávníky ale volte raději vertikutátor s benzínovým motorem.
Trávník zbavte zahradního odpadu
Než dojde ke slovu sekačka, zbavte trávník spadeného listí i zbytků mechů a plsti. K tomu vám poslouží jak tradiční vějířovité hrábě nebo dokonce vertikutační hrábě, se kterými nakonec můžete očistit i menší trávník.
3. Prořezávání stromů a keřů
Abyste měli keře a stromy obsypány plody, nutnou podmínkou je vhodný prořez starých a neplodných větví. Než ale popadnete pilku, nezapomeňte, že pro každý strom i keř je každých takový zákrok náročným zásahem. Proto zejména u nemocných a slabých stromů či keřů postupujte s uvážením, zda radikální prořez nakonec nebude místo omlazení spíše zásahem fatálním a konečným.
Každá typ nebo odrůda také potřebuje jinou dobu a četnost řezu. Některému keři stačí prořezat na jaře, jinak to bude u ovocných stromů. Rozlišujeme také řezy výchovné (usměrnění mladých stromů), zmlazovací a opravné (to když původní řez nepřinesl kýžené výsledky).
Elektrické a benzínové nůžky na živý plot
Za zlomek času, který byste potřebovali na práci s klasickými ručními nůžkami, zušlechtíte okrasné keře pomocí plotostřihů. Nízká hmotnost, nezávislost díky benzínovému motoru (třeba tento od Husqvarna) nebo akumulátoru a rychle kmitající břity zajistí, že mají nůžky na živý plot skvělé výsledky.
Ruční nůžky na živý plot
Spoustu práce ale uděláte i postaru. Keř zkultivujete do požadované podoby s hladkým a efektním střihem také pomocí ručních zahradních nůžek. Jejich výhodou je nejen skladnost a nízká pořizovací cena, ale i snadná péče a prakticky nulová údržba.
Nůžky na keře a na větve
Řezy jednotlivých větví provedete nejlépe pomocí obyčejných zahradnických nůžek. Na staré suché a tvrdé větve jsou nejlepší kovadlinkové nůžky (ráčnové nůžky) nebo nůžky převodové a pákové, se kterými vyvinete opravdu hrubou sílu.
Práce v korunách
Práce zejména u vzrostlejších stromů a na nejvyšších větvích je vždy ošemetná a přenášení žebříku zdlouhavé. Navíc zejména starší lidé, si šplhat do výšek už často netroufají. Proto přijde čas teleskopických nůžek, se kterými ustříhnete starou větev i ve výšce přes 6 m. Podobně pomůže vyvětvovací pila.
Zpracování uřezaných větví
Na likvidaci drobných větví stačí štípací sekyra, jindy ke slovu přijde motorová pila. Pokud ale máte větší sad s větším odpadem, staré větvě až do průměru několika centimetrů zpracujete pomocí drtiče nebo štěpkovače.
4. Zahrádka na balkoně
Ne každý má to štěstí a má vlastní zahradu za městem. Nebo aspoň zahrádku na dvorku sevřeném domy. Proto roste popularita zahradničení na balkónech a terasách. Chcete s jarem začít i vy? Tady jsou naše tipy.
Začněte generálním úklidem
Balkón ani terasa není skladiště starých věcí. Pokud toto místo chcete používat k relaxaci, vraťte mu jeho původní účel. Z odkladiště, kterému se vyhýbáte, bude zelený ráj, kde ráno začnete kávou, víkend zasvětíte kreativnímu zahradničení a večer si odpočinete po náročném dni.
Vyberte správné rostlinky
Máte terasu nebo balkón spíše ve stínu? Nebo se do něj opírá sluníčko? Rostliny vyberte podle množství slunečních paprsků, které na vaši budoucí zahrádku dopadají. Dojem zahrádky z teplého středomoří napodobíte všemi bylinkami milujícími slunce: levandule, tymián, rozmarýn. Nebo typičtí zástupci středomoří jako jsou oleandry. Pokud máte balkón na severní stranu, bude se na něm dařit rostlinám, které jsou nenáročné na sluneční paprsky: pažitka, petrželka, bazalka, medvědí česnek nebo klasika jednoduché péče – fuchsie.
Alfou a omegou je zavlažování
Protože se u většiny balkónů a teras předpokládá, že budou kryté, a tedy s omezeným přístupem vláhy. Počítejte s nutností automatického zavlažování – třeba po dobu prázdnin, kdy cestujete. Zavlažování o dovolené zajistí počítačem řízené zavlažovací systémy pro květinové truhlíky.
Rozkvetou i stěny balkónu
Že stísněné podmínky nemusí být pro nadšené pěstitele překážka, vám ukáže modulární systém květináčů NatrureUp! Gardena. Mohou stát na podlaze i jsou vhodné k zavěšení a snadno přemění holé stěny na rozkvetlé zahrady plné bylinek a zeleniny.